Ξανά στο βάθρο ο «Άρχοντας των Κρίκων»: «Χάλκινος» ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης

April 16, 2023

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Λευτέρης Πετρούνιας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στην Αττάλεια.

Ο «άρχοντας των κρίκων» ήταν σταθερός στην άσκησή του, που είχε βαθμό δυσκολίας 6.3 και στην έξοδο έκανε ένα επιπλέον βηματάκι, χάνοντας εκεί ορισμένους βαθμούς.

Πήρε την ίδια βαθμολογία με αυτήν του προκριματικού (14.733) με αποτέλεσμα να καταταγεί 3ος, με το ρεκόρ των 7 χρυσών να περιμένει.

Έγινε ένας τελικός πολύ υψηλού επιπέδου. Η «ζημιά» για τον Έλληνα αθλητή έγινε αρχικά από τον Αρμένιο Νταβντιάν, ο οποίος πήρε την ίδια βαθμολογία με εκείνον (14.733), αλλά λόγω καλύτερης βαθμολογίας στην εκτέλεση (8.733 έναντι 8.433 του Λευτέρη), πέρασε μπροστά.

Έτσι, ο Λευτέρης Πετρούνιας ήθελε να τα πάει άσχημα ένας εκ των Ασίλ και Τούλοχ στο φινάλε του τελικού.

Ο Τούρκος έκανε ένα εκπληκτικό πρόγραμμα και πήρε το χρυσό μετάλλιο με 14.933, με τον Βρετανό να κάνει την χάρη στον Έλληνα πρωταθλητή δίνοντάς του το χάλκινο.